Кількість справ за жорстоке поводження з тваринами зросла майже вчетверо: злочинці отримують реальні строки

В Україні стрімко зросла кількість кримінальних проваджень за жорстоке поводження з тваринами пише Опендатбот. За перші п’ять місяців 2025 року правоохоронці відкрили рекордні 386 справ за статтею 299 Кримінального кодексу — майже в 3,7 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року. Такі дані оприлюднила Генеральна прокуратура України. Але різкий стрибок — свідчення не зростання насильства, а зменшення замовчування.
У 80% кримінальних справ уже вручено підозри, проте до суду наразі дійшло лише 4% проваджень. Для порівняння, у попередні роки ця цифра сягала 13–15%. Найбільше проваджень — 213 — було відкрито у квітні цього року, що вдесятеро перевищує середній місячний показник.
" Завдяки просвітницькій роботі, доступним юридичним інструментам і підтримці громадських організацій, люди стали більше повідомляти про порушення і діяти згідно із законом", — коментує Анастасія Гевчук, юристка-аналітикиня законодавства організації з порятунку тварин та довкілля UAnimals.
Також зросла ефективність розслідування: раніше підозри вручали лише в кожному п’ятому випадку, цьогоріч — у 4 з 5 справ. За даними реєстру судових рішень, суди вже винесли 20 вироків у 2025 році. І якщо раніше порушники здебільшого відбувалися умовними термінами або штрафами, то тепер усе частіше отримують реальні строки позбавлення волі.

"Такий сплеск нових справ цьогоріч — це, зокрема, й результат наполегливої роботи 2024 року: запуску чат-ботів, куди можна повідомити про жорстоке поводження з тваринами, публікації шаблонів заяв, які можна подати, якщо ви зіткнулись з такою ситуацією, навчань для слідчих та прокурорів тощо, проведених UAnimals. Крім того, у лютому 2025-го відбувся спеціалізований тренінг для правоохоронців, що підвищив їхню обізнаність і, відповідно, ефективність у фіксації таких справ ", — додає Гевчук.
Жорстоке поводження з тваринами довгий час залишалося в тіні. Однак поступово українське суспільство відходить від байдужості — завдяки активній роботі зоозахисників, доступним юридичним інструментам і змінам у свідомості людей.